IKSŽ na internetu

Denisa Hejlová na DVTV

Denisa Hejlová mluvila 19. července v DVTV s Emmou Smetanou o výzkumu o vlivu on-line reklamy na děti: "Všechny děti by chtěly hamburger svého youtubera, reklamu na sítích nepoznají, žijí tam v jiném světě, říká autorka výzkumu".

doc. Denisa Hejlová

Alice Němcová Tejkalová pro Aktuálně.cz

Děkanka Fakulty sociálních věd Alice Němcová Tejkalová se pro zpravodajský server Aktuálně.cz v článku s titulkem "Hyenismus? Reportáž s Babišem juniorem byla ve veřejném zájmu, soudí odborníci" publikovaném 16. listopadu vyjádřila k reportáži na Seznam zprávách.

Podle českých odborníků na etiku žurnalistiky je reportáž skutečně už z podstaty použitých prostředků sporná. Natáčení skrytou kamerou má být totiž až poslední instancí a krajním nástrojem, který může novinář využít, a to ještě jen ve výjimečných případech. Zveřejněná reportáž a záběry Andreje Babiše mladšího se však podle nich do těchto kolonek lehce vpasují. A všichni oslovení experti skloňují jedno slovní spojení - veřejný zájem. 

Irena Reifová poskytla rozhovor Aktuálně.cz

Irena Reifová z Katedry mediálních studií poskytla 29. března zpravodajskému serveru Aktuálně.cz rozhovor o vtipkování na TV Nova při diskusi o desítkách dětských obětí v Kemerovu a o nových trendech médií. Podle ní to může svědčit o tlaku na stále větší zábavnost veškeré komunikace. Tento trend sice známe několik desetiletí, posílila ho však honba za vtipnými statusy na sociálních sítích.

Jan Halada pro Studenta.cz

Jan Halada z Katedry marketingové komunikace a PR vyprávěl pro server Studenta.cz o 17. listopadu 1989. Během Sametové revoluce zajistil balkon v budově Melantrichu pro tehdejší řečníky (včetně Václava Havla), se kterými pak strávil několik dní. Dostal se tak v podstatě náhodou přímo do centra dění. Jaké jsou jeho vzpomínky na listopad 1989? Jak ovlivnila studenty svoboda?

doc. Jan Halada

Alice Němcová Tejkalová pro Universitas

Alice Němcová Tejkalová přispěla také do diskuse o ženách na českých vysokých školách, a to v článku s titulkem "Nerozhodují a mají nižší platy. Ženy na univerzitách". Text vyšel 18. září na webu magazínu vysokých škol Universitas

Lucie Šťastná poskytla dva rozhovory o mediální výchově a gramotnosti

Doktorandka Lucie Šťastná, která se specializuje na mediální výchovu a mediální gramotnost, poskytla na daná témata dva rozhovory. Jeden vyšel 29. ledna 2018 v týdeníku Marketing & Media pod titulkem Mediální gramotnost zmírní napětí, další byl 23. ledna 2018 publikován na serveru Rodiče vítáni pod titulkem S mediální výchovou začněte u nejmenších, puberťáci už si radit nenechají, říká odbornice.

Lucie Šťastná

Jan Křeček poskytl rozhovor A2larm.cz

Jan Křeček rozhovoru pro A2larm.cz hovořil o vyváženosti, analýzách a kritice veřejnoprávních médií. "Ve veřejnoprávním vysílání dlouho existoval jen pravicový liberalismus, v němž chybělo téma sociálních práv a odborářské protesty, které se jej snažily prosadit, byly diskvalifikovány, zesměšňovány, delegitimizovány," míní Křeček.

Jan Křeček

Anna Shavit poskytla rozhovor serveru Lidovky.cz

V souvislosti s volbou prezidenta poskytla Anna Shavit z Katedry marketingové komunikace a PR rozhovor pro zpravodajský server Lidovky.cz. Publikován byl 6. ledna. K volbám se doktorka Shavit vyjadřovala i v jiných médiích, například 28. ledna 2018 na ČRo Plus v pořadu Názory a argumenty.

 

Kurz online žurnalistiky s iDNES.cz

V redakci iDNES.cz už druhým rokem probíhá seminář Kurz on-line žurnalistiky pro studenty magisterské žurnalistiky. Je vedený zkušenými lektory z řad novinářů zpravodajského webu a koná se přímo v mediálním domu MAFRA. „Studenty u nás vždy rádi vidíme. Těší nás, že jim můžeme předat zkušenosti a zároveň s nimi diskutovat, slyšet jejich názory a svěží pohled na práci v médiích,“ říká Naděžda Petrová, šéfredaktorka iDNES.cz, která studenty na první hodině přivítala.

Kurz on-line žurnalistiky

Anna Shavit v DVTV

Anna Shavit se v médiích znovu objevila 10. listopadu 2016, a to v DVTV. Spolu s Martinem Veselovským probírala prezidentskou volební kampaň ve Spojených státech. Podle ní volby rozhodují emoce, Američané nechtěli přiznat, že budou volit Trumpa, a i proto se volební průzkumy pletly, a Trump navíc prý dokázal navázat kontakt s lidmi, což funguje i v Česku.

Anna Shavit v DVTV

Lenka Vochocová poskytla rozhovor Aktuálně.cz

Lenka Vochocová poskytla 19. října 2016 zpravodajskému serveru Aktuálně.cz rozhovor na téma sexistické reklamy při příležitosti vyhlášení anticeny Sexistické prasátečko. Podle ní je smutné, že takové počiny vůbec existují. Útočí totiž na rovnost mužů a žen, jsou nekvalitní a zosobňují jednoduchý hospodský humor.

Jan Jirák v pořadu Fenomén na Stream.cz

Profesor Jan Jirák se v rozhovoru pro internetovou televizi Stream.cz v pořadu Fenomén, zveřejněném 16. listopadu 2016, vyjádřil k problematice mediálních účinků a o tom, jakým způsobem média v příjemcích generují obavy. Dozvídáme se spoustu věcí o něčem, čemu fakticky nikdo nerozumí, což jenom zvyšuje míru pocitu zmatení a nepochopení. Řešením je podle něj pěstovat v sobě schopnost sledovat zpravodajství s odstupem, umět si představovat zprávy jako výsledek něčích rozhodnutí a zvyšovat v sobě hladinu mediální gramotnosti.

Jan Jirák v pořadu Stream.cz

Lucie Šťastná přispěla do článku pro Aktuálně.cz

Doktorandka Lucie Šťastná, jejíž oblastí odborného zájmu je mediální výchova, přispěla do debaty o rozvoji a podpoře mediální gramotnosti v článku pro Aktuálně.cz. Šťastná také spolupracovala s Evropskou audiovizuální observatoří na studii o mediální gramotnosti v zemích EU, která byla vytvořena pro Evropskou komisi.