IKSŽ v rozhlase

Ludmila Trunečková pro ČRo Plus

Ludmila Trunečková z Katedry žurnalistiky byla jedním ze dvou průvodců pořadu věnovaného historii národní agentury Historie Plus: 100 let republiky –100 let ČTK. Český rozhlas Plus ho vysílal 29. září.

Jana Čeňková v Artcafé na ČRo Vltava a na ČRo Plus

Jana Čeňková z Katedry žurnalistiky byla 7. listopadu hostem v pořadu Artcafé na ČRo Vltava hostem společně s Petrem Matouškem. Hovořili o novém katalogu Nejlepší knihy dětem, úrovni knih pro děti a mladé čtenáře, věkovém přesahu, četbě ve školách a dalších tématech spojených se současnou dětskou literaturou. 

Jak to vidí Jan Jirák na ČRo Dvojka

Jan Jirák se pravidelně objevuje jako host v pořadu Jak to vidí na ČRo Dvojka, kde si povídá s moderátorkou Zitou Senkovou.

Řešili například nezávislost novinářůroli televize v současné doběsociální sítěfake news nebo šedesátá léta v českých médiích.

Na ČRo Dvojka se Jirák vyjádřil také k reportáži na Seznam zprávách

Jan Cebe pro ČRo Radiožurnál

Československý rozhlas se v roce 1968 zapojil do kulturního a společenského života v zemi a stal se symbolem pražského jara. Alespoň na krátkou dobu se podařilo zrušit cenzuru, svobodu slova však záhy převálcovaly okupační tanky. Pro Český rozhlas - Radiožurnál o tom mluvil Jan Cebe z Katedry mediálních studií. 

Jak to vidí Jan Jirák na ČRo Dvojka

Profesor Jan Jirák je pravidelným hostem pořadu ČRo Dvojka Jak to vidí, jehož moderátorkou je Zita Senková. 17. ledna 2018 hovořil o svobodě slova na internetu, etiketě na síti, pravidlech slušnosti či o satiře na ústupu. 13. prosince 2017 mluvil o tom, že novinářů ubývá, protože je jich kvůli amatérům méně potřeba, o bezpečnosti novinářů nebo o mediálních rituálech. 8. listopadu 2017 povídal o tom, proč by bylo zestátnění veřejnoprávních médií koncem služby veřejnosti.

Jan Halada byl hostem Magazínu Leonardo na ČRo Plus

Literatura faktu zpracovává historii i současnost. Do jaké míry je informačním médiem, a jak naopak může zkreslit povědomí čtenářů o historických událostech?Hostem Magazínu Leonardo byl 29. ledna 2018 historik, novinář, redaktor a spisovatel, autor knih literatury faktu Jan Halada z Katedry marketingové komunikace a PR. Podle docenta Halady je kvalita literatury faktu v osobě autora a čtenář takové literatury zároveň věří, že ho autor nepodvede. 

Radek Malý a cyklus rozhlasových rozhovorů

Docent Radek Malý z Katedry žurnalistiky poskytl hned několik rozhlasových rozhovorů: pro pořad Zelný rynk na Českém rozhlasu Brno hovořil 13. ledna o básnících, kteří si zahrávali se životem - o výboru Prokletí básníci německé poezie, jehož je překladatelem a editorem. Na Českém rozhlasu Vltava přednesl v prosinci loňského roku cyklus pěti komentovaných básní pod titulem BáSnění Radka Malého. Dále mluvil spolu s autorkou Renátou Fučíkovou v Dobrém rozhovoru s Karin Vápeníčkovou především o knize Franz Kafka - člověk své i naší doby. O stejné knize se rozpovídal také na Českém rozhlasu Plus v srpnu 2017 v rozhovoru s Janou Klusákovou. A další rozhlasový rozhovor o překladech z německé poezie poskytl Michalovi Burešovi v září 2017 na Českém rozhlasu Vltava.

Barbora Osvaldová na ČRo Plus

Docentka Barbora Osvaldová byla 22. července 2017 hostem Barbory Tachecí v pořadu Osobnost Plus na ČRo Plus. Tématem rozhovoru byly zejména genderové stereotypy v české společnosti a feminismus.

Jak to vidí Jan Jirák na ČRo Dvojka

Jan Jirák se znovu objevil v médiích 9. března 2017 v pořadu Jak to vidí. Svět ovládají média. Jejich role se v běžném životě řeší prakticky denně. Čím to je? Jak se média proměňují? Změnila média sociální sítě? Na to se profesora Jiráka zeptala moderátorka Zita Senková. Jirák mimo jiné vysvětluje, že co považujeme za veřejný život společnosti, je z části zinscenované i to, že plná objektivita není možná.

 

Jaroslav Švelch a Tereza Krobová na Radio Wave

Radio Wave zařadilo do svého programu pravidelné rozhovory s Jaroslavem Švelchem z Katedry mediálních studií a doktorandkou Terezou Krobovou na témata ze světa počítačových her a s ním spojených technologií. Debaty se týkají například současnosti a budoucnosti virtuální realityvideoherních konferencí nebo her vhodných pro děti.

 

Karol Lovaš pro Slovenský rozhlas

Karol Lovaš z Katedry žurnalistiky pravidelně přispívá pro Rádio Slovensko do rubriky Zamyslenie na dnešný deň, v nichž rozmítá nad různými tématy obecného charakteru. Lovaš se specializuje na rozhlasovou žurnalistiku a zároveň je knězem. Natočil například i nekrolog kardinála Miloslava Vlka.

 

Ludmila Trunečková na Frekvenci 1

Hostem Pressklubu Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1 byla 3. prosince 2017 odbornice na zpravodajské agentury Ludmila Trunečková z Katedry žurnalistiky.
Hovořila zejména o fungování České tiskové kanceláře, její roli, prestiži či o jejím financováním.