David Klimeš: Žurnalistika v minulých letech rezignovala na to, aby popisovala základní věci o světě kolem nás

David Klimeš: Žurnalistika v minulých letech rezignovala na to, aby popisovala základní věci o světě kolem nás

Kam podle něj kráčí česká žurnalistika? Proč říká, že mají tuzemská média ještě dva roky oddechu? A jak přistupuje k debatám se studenty? 

Poslechněte si rozhovor s Davidem Klimešem z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky, novinářem, komentátorem, který aktuálně působí i jako výkonný ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

„Mnoho novinářů velmi správně poznalo, jaké nebezpečí se skrývá pro svobodu médií v někdejším panu prezidentovi, který chtěl střílet novináře, a někdejším panu premiérovi, který nepřijatelným způsobem koncentroval mediální, politickou, byznysovou moc. Ale opravdu každý článek musí být o Babišovi a Zemanovi? A ještě k tomu se ptám, opravdu ten náš čtenář, divák, posluchač neví, co jako novinář vnímám za problém, když jsem o tom psal včera, předevčírem, minulý týden, vlastně už rok? Měla by tam být nějaká relevance, tak jestli třeba tady nejsou jiná témata - zdravotnictví, školství, daně, rozvoj regionů, sociální péče. No a já myslím, že tady chybí to vyhodnocení, že pro obsesi každou drobností Andreje Babiše a Miloše Zemana vlastně žurnalistika v minulých letech rezignovala na to, aby popisovala základní věci osvětě kolem nás,“ říká v rozhovoru David Klimeš. 

Poslechnout si na SpotifyApple Podcasts, nebo Google Podcasts

Poslechnout si celý rozhovor na webu

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.