Institut

Historie

Institut komunikačních studií a žurnalistiky je součástí Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Ta vznikla 1. června 1990 jako nástupce v sedmdesátých letech zrušené Fakulty sociálních věd a publicistiky. O tři roky později byla fakulta rozčleněna na čtyři instituty, v dalším roce přibyl pátý. V roce 1993 tak vznikl dnešní Institut komunikačních studií a žurnalistiky.

Vznik našeho institutu

1993

Aktuální počet studentů

1414

Sídlo

Institut sídlí na Smetanově nábřeží v těsné blízkosti Národního divadla a dalších významných pražských budov a památek. Palác Hollar, dnes chráněná kulturní památka, byl postaven v roce 1846 podle projektu architekta Josefa Kaury. Dějiny tohoto místa sahají ale až do 16. století, kdy v místě dnešní budovy stával obecní dvůr s vápenkou a cihelnou. V paláci Hollar dnes společně s IKSŽ sídlí také děkanát Fakulty sociálních věd a galerie Hollar. Rozhlasová a televizní laboratoř, která je nedílnou součástí institutu, sídlí v univerzitní budově Celetná 20.

Současnost

Hlavní náplní práce institutu je vědecká a výzkumná činnost týkající se médií, žurnalistiky a marketingové a strategické komunikace. Institut nabízí studentům profesní přípravu budoucích novinářů a dalších pracovníků v médiích, mediálních analytiků a pracovníků v oblasti marketingu, reklamy a public relations. Současným ředitelem institutu je doktor Jakub Končelík.

Chcete vědět víc? Náš institut tvoří tři katedry: