Jak vypadala Letní škola žurnalistiky IKSŽ?
Jak vypadala Letní škola žurnalistiky IKSŽ?
Během 9. až 13. září 2024 proběhla na IKSŽ FSV UK Letní škola žurnalistiky. Středoškoláci a středoškolačky z České republiky i ze Slovenska si díky ní mohli vyzkoušet své budoucí povolání v praxi a po dobu týdne měli možnost „nanečisto“ studovat jako opravdoví vysokoškoláci a vysokoškolačky.
Letní škola žurnalistiky měla bohatý program. Proběhly přednášky na témata jako Letní olympiáda a role sportovního komentátora, EU a média, Význam blogů a sociálních sítí v mediální komunikaci či Práce s dezinformacemi. Zájemci a zájemkyně o studium žurnalistiky si pod vedením Karola Lovaše vyzkoušeli rozhlasovou tvorbu, díky Veronice Mackové, Františkovi Gélovi a Martinovi Lokšíkovi zjistili, jaké to je, být televizním moderátorem či moderátorkou, a s docentkou Barborou Osvaldovou trénovali psaní zpráv. „Žurnalistická profese se krásně dynamicky vyvíjí. Nabízí spoustu možností, kudy se v rámci ní rozběhnout. Není to medicína nebo jaderná fyzika, není to obor, který mění životy, ale může je velmi ovlivnit a je dobré, když je na tu roli člověk připraven,“ doporučil jim Robert Záruba během jeho přednášky.
Podívali se také do několika médií. V rádiu Impuls je provázel současný student na Katedře žurnalistiky Tomáš Zemánek. V Impulsu pracuje jako reportér a redaktor a práci zde našel i díky studiu. „Nejdůležitější je najít svoji silnou stránku a dokázat ji prodat. Žurnalistika je podle mě jeden z oborů, který může dělat skoro každý, ale aby v tom byl někdo opravdu dobrý, musí najít své přesné místečko,“ odpověděl Tomáš na otázku, co by budoucím kolegům a kolegyním doporučil. Následovala exkurze v Českém rozhlase, kde opět provázeli studenti a studentky z Katedry žurnalistiky – Eliška Bervidová, Kryštof Jiřík a Jakub Kulawiak, kteří pracují v domácí redakci.
Proč by studenti a studentky měli chtít studovat žurnalistiku právě na IKSŽ? „Protože jsme nejlepší, samozřejmě,“ uvedla docentka Barbora Osvaldová. A co si myslí účastníci a účastnice Letní školy? „Mně byla žurnalistika vždycky poměrně blízko, nicméně poslední dobou je moje hlavní motivace to, že bych si přála, aby v žurnalistice bylo více žen – právě na tématech, které nejsou typicky ženská. Jako zahraniční politika nebo sport. Delší dobu jsem rozhodnutá, že chci žurnalistiku studovat, ale teď se mi to ještě více potvrdilo,“ popsala jedna z nich.
„O žurnalistice uvažuji několik let, ale díky tomuto kurzu a této škole jsem se utvrdila v tom, že to je cesta, kterou bych se chtěla vydat. V budoucnu bych jakožto novinářka chtěla dát důraz na to, že tato práce nemůže být nahrazena umělou inteligencí. Člověk a lidské slovo jsou nenahraditelní,“ doplnila další. Studentky a studenti během týdne získali nejen teoretické vědomosti a praktické dovednosti, ale také obdrželi certifikáty o absolvování.
Program je každoročně pořádán ve dvou termínech. Po tom letním bude bude v únoru 2025 následovat Zimní škola žurnalistiky. Projekt IKSŽ je výjimečný právě i tím, že ho společně připravují pedagogové, pedagožky, studenti i studentky. „To dělá naši školu výjimečnou. Myslím, že pro samotné účastníky muselo být inspirativní, že nás na exkurzích provázeli právě naši studenti. Najdeme je nejen v Českém rozhlase, Rádiu Impuls, České televizi či v soukromých televizích, ale i v dalších prestižních médiích. Pro mě osobně je to důkaz, že to na Katedře žurnalistiky děláme dobře,“ uzavírá Karol Lovaš.
Poslechnout si můžete také rozhlasovou montáž, kterou z Letní školy připravila studentka Eliška Bervidová. Společně s krátkým videem a fotografiemi ji najdete na webu Média IKSŽ.