Je švarcsystém v Česku novinářský normál? Diskuse 25. března na Hollaru

Je švarcsystém v Česku novinářský normál? Diskuse 25. března na Hollaru

Přestože jsou na žurnalistickou práci kladené – v době platformizace, algoritmických doporučovacích systémů a vleklých válečných konfliktů – stále větší profesní nároky, novinářům a novinářkám často schází stabilita a jistoty. Se stále rostoucími náklady na život v Česku a postupující krizí v mediálním sektoru se situace zhoršuje. Novinařina je ohrožený obor a zahraniční studie to potvrzují: mluví se o “všudypřítomnosti prekarity” a někteří to považují za hrozbu pro demokracii.

Nedávno publikovaný výzkum spolku Ženy v médiích potvrdil to, co lidé z oboru znají z vlastní zkušenosti a co je pro ně existenciální otázkou. Potýkají se souběžně s prekarizací a přetížením a téměř čtvrtina (24 procent) zpovídaných pracuje jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) a funguje v takzvaném švarcsystému. Zpravidla je tento systém výhodnější pro zaměstnavatele než zaměstnance. Jedná se o formu zaměstnávání za podmínek, které jinak odpovídají zaměstnaneckému poměru na plný úvazek, ovšem bez výhod typu nemocenské nebo podpory na rodičovské.

Popsaná situace se netýká jen kulturního novinářstva, ale to je z pozice své disciplíny a freelance kontraktů tradičně nejvíc ohroženým druhem. Freelance znamená pracovat z vlastní vůle na volné noze, ale v politicko-právním systému ČR to může vypadat jinak a často ani nemáte na výběr: pracujete na plný úvazek jako OSVČ pro jednoho zaměstnavatele a papírově si od něj pronajímáte stůl a místo v redakci. Práce na švarcsystém je navíc v ČR nelegální, přesto se v něm pohybuje sto až tři sta tisíc lidí – především těch, kteří vykonávají různá řemesla, lidí z médií a IT.

Proč je u nás švarcsystém historicky zakořeněný? Jedná se o česko-slovenské specifikum? Může švarcsystém ovlivňovat stav mediální demokracie v zemi nebo dokonce ohrožuje nezávislost novinářů a novinářek?

Témata probereme s těmito hosty a hostkami v místnosti č. 215 v budově FSV UK na Hollaru od 19.00 v pondělí 25. března:

  • pedagogem a novinářem Davidem Klimešem (NFNZ/IKSŽ)
  • právničkou a odborářkou Šárkou Homfray
  • publicistou Jakubem Jetmarem (ex-Mediář)

Nadšením nájem nezaplatíš je iniciativou nezávislých žurnalistek a žurnalistů, která se soustředí na pracovní podmínky v kulturní publicistice. Diskuzi iniciativa pořádá ve spolupráci s Institutem komunikačních studií a žurnalistiky (FSV UK).

FB událost