Nová kniha Carpentiera a Wimmera zkoumá propojení demokracie a médií v Evropě
Nová kniha Carpentiera a Wimmera zkoumá propojení demokracie a médií v Evropě
Vzájemné působení demokracie a médií je již dlouho kritickým předmětem zkoumání, zejména tváří v tvář politickým, společenským a technologickým proměnám 21. století. Nedávno vydaná kniha Democracy and Media in Europe: A Discursive-Material Approach, kterou napsali Nico Carpentier (IKSŽ FSV UK) a Jeffrey Wimmer (University of Augsburg a IKSŽ FSV UK), nabízí inovativní a aktuální zkoumání tohoto dynamického vztahu, včetně jeho výzev a příležitostí.
Praktikovaná demokracie, legitimizující média
„Vztah mezi demokracií a médii je silný, důležitý a vzájemně podmíněný. Rozmanitost médií (...), která tvoří evropskou mediální krajinu, hraje v současných demokraciích ústřední roli. Jinými slovy, je těžké si představit současnou demokracii bez této mediální krajiny,“ píší v knize Carpentier a Wimmer.
Jak se to projevuje v našem světě? Demokracii realizujeme prostřednictvím praxe, přičemž diskurz formuje klíčové demokratické aktivity, dokonce i to, jak přemýšlíme o volbách. Média v tomto procesu slouží jako klíčový prostředník – diskurzy nejen zprostředkovávají, ale také je koordinují, synchronizují, harmonizují, legitimizují, autorizují a potvrzují. Zároveň jsou média jednou z arén legitimního boje o demokracii jako takovou – a dokonce i o to, co demokracie vůbec je.
Kniha využívá konstruktivistickou perspektivu k analýze současných politických bojů o demokracii a mnohostranné odpovědnosti médií v těchto debatách. Jedním z významných přínosů knihy je také spojení teorií demokracie a médií. To přináší podrobnou teoretickou analýzu základních charakteristik mozaiky, kterou společně vytvářejí demokracie a média, podmínek jejich existence a ohrožení demokracie i demokratických rolí médií. V současné době jsou tyto hrozby značné a zahrnují frustraci způsobenou neschopností demokracie naplnit všechny své sliby, pokusy autoritativnějších aktérů o (re)centralizaci moci, nedostatek důvěry a nárůst symbolického násilí a polarizace – zejména v online sféře.
„Rádi věříme, že demokracie je navždy daná, ale není tomu tak. Je to nekonečné společenské vyjednávání o tom, jak demokracii myslet a dělat. Na demokracii je třeba neustále pracovat, chránit ji a posilovat. Média mohou hrát klíčovou roli při podpoře demokracie, ale ani to není samozřejmé, protože média mohou také napáchat mnoho škody, ať už kvůli způsobu, jakým fungují, nebo kvůli tomu, jak jsou sama zneužívaná,“ vysvětluje Carpentier.
Kolektivní odpovědnost
Kniha je přínosná pro vědce a vědkyně, kteří a které se zabývají médii, komunikací a příbuznými obory v oblasti společenských a humanitních věd. Zároveň si autoři dali záležet na tom, aby nepoužívali příliš těžce dostupný jazyk. Jádrem knihy je tvrzení, že zachování životaschopnosti demokracie je kolektivní odpovědností, která přesahuje rámec politického systému, i když ten hraje zásadní roli. „Protože z naší práce vyplývá, že je třeba chránit evropské demokracie, a to je odpovědnost všech jejich obyvatel,“ dodává Carpentier, ale zároveň varuje, že „bez péče o demokracii a bez pochopení, že na tom, jak o demokracii přemýšlíme a jak ji praktikujeme, zásadně záleží, bychom nakonec mohli ztratit demokracii samotnou“.
Zabránit takové ztrátě je hlavním cílem knihy. „Tvorba akademické teorie není mimo diskurz a není mimo politiku. Jak si pozorný čtenář nepochybně všiml, přejeme demokracii velmi dlouhé pokračování její existence, ale také doufáme, že budoucnost přinese - jak to nazývá Giddens (...) - další demokratizaci (mediální) demokracie,“ uzavírají autoři svou knihu.
Kde knihu najít
Volně přístupnou verzi této knihy naleznete pod licencí Creative Commons Attribution-Non Commercial-No Derivatives (CC-BY-NC-ND) 4.0. Knihu si můžete zdarma stáhnout zde.
Můžete si také podívat na rozhovor, ve kterém Nico Carpentier přibližuje kontext knihy i dalšího výzkumu, který je součástí Evropského výzkumného projektu MeDeMAP. K čemu teorie slouží? Jakým způsobem zviditelňuje neviditelné? Co jeho výzkumnému týmu umožní?
Zpětná vazba
„Demokracie je nejzazší, v podstatě sporný pojem a zároveň slib, který nikdy nebude naplněn nebo uskutečněn. Tato vynikající a velmi potřebná kniha to nejen srozumitelně a zároveň sofistikovaně ozřejmuje, ale také rozebírá důsledky této skutečnosti pro roli médií a komunikace v rámci soupeřících artikulací demokracie.“
- Bart Cammaerts, profesor politologie a komunikace, London School of Economics and Political Science, UK
„Téma médií a demokracie je v současnosti velmi aktuální, protože demokracie a média se vyvíjejí rozdílným způsobem (developing apart). S ohledem na tuto skutečnost autoři této knihy systematicky popisují možné a existující problémy demokracií v souvislosti s médii a poté stejně důkladně zkoumají otázku, kam se mohou média vyvíjet a jak je lze udržet na demokratickém kurzu. Proto je tato kniha důležitá pro teoretiky, empirické výzkumníky i praktiky, stejně jako pro všechny ostatní, kteří pracují nebo chtějí pracovat v daných oblastech.“
- Friedrich Krotz, profesor komunikačních a mediálních věd, University of Bremen, Germany
„Demokracii v Evropě charakterizuje heterogenita a turbulence; spletitá mediální krajina prochází neustálým vývojem. Obě oblasti jsou podmíněné, utvářené měnícím se kontextem, stejně jako vztahy mezi nimi. Analyzovat takové pohyblivé cíle může být matoucí úkol. Tento důležitý svazek Nica Carpentiera a Jeffreyho Wimmera vybavuje čtenáře elegantním analytickým rámcem, který mu umožní se s těmito výzvami vypořádat. Z diskursivně-materialistické perspektivy autoři poskytují velmi přehledný soubor nástrojů, které je třeba využít, s nimiž je třeba pracovat. Pro mnohé se stane blízkým společníkem.“
- Peter Dahlgren, emeritní profesor, Lund University, Sweden. Jeho nejnovější kniha je Media Engagement (Routledge, 2023, with Annette Hill)
„Nico Carpentier a Jeffrey Wimmer napsali nadějnou knihu, která nabízí mapu často nepřehledné krajiny současné demokracie a médií. Najdete zde vše, co chcete vědět o stavu demokracie a médií 21. století. Učený, ale jasný a stručný hlas knihy ukazuje, jak nám teorie může pomoci řešit velké výzvy naší doby a budovat demokratické společnosti, které nepodléhají prohlášením o úpadku a pesimismu.“
- Anu Kantola, profesorka mediálních a komunikačních studií, University of Helsinki
„Tato kniha je v mnoha ohledech přelomová. Je to po dlouhé době první ucelený průzkum tohoto pravděpodobně nejdůležitějšího společensko-politického problému dneška - v Evropě i jinde: Bez médií, která respektují demokratické standardy, není moderní demokracie; bez demokracie není politiky, která respektuje základní lidská práva. Kniha proto kombinuje přístupy komunikačních a mediálních studií a politologie. Kromě toho však propojuje materiální(istickou) a diskurzivní složku médií a demokracie tak, aby se ukázaly boje o to, co se od obou očekává. Vřele doporučuji.“
- Josef Seethaler, vedoucí výzkumné skupiny „Média, politika a demokracie“, Austrian Academy of Sciences
„Tato přelomová kniha Nica Carpentiera a Jeffreyho Wimmera přináší silnou a inovativní odpověď na naléhavý problém naší doby: ožehavý vztah mezi demokratickou politikou a médii v Evropě. Kniha přitom rozvíjí osobitý diskurzivně-materiální přístup, který elegantně sjednocuje témata teorie diskurzu a nového materialismu a který klade do popředí prvořadost politiky v našem chápání současných forem a artikulací demokracie a médií. Kniha vymezuje a představuje složité průsečíky mezi různými demokratickými a mediálními asamblážemi a stanovuje agendu pro budoucí zkoumání a intervence v této kritické oblasti studia a praxe.“
- David Howarth, profesor na Department of Government a spoluředitel Centre for Ideology and Discourse Analysis, University of Essex, UK
O autorech
Nico Carpentier je mimořádným profesorem na Univerzitě Karlově (Praha, Česká republika) a hostujícím profesorem na Tallinské univerzitě (Estonsko) a na Xi'an Jiaotong-Liverpool University (Suzhou, Čína). Byl viceprezidentem European Communication Research and Education Association (2008-2012) a prezidentem International Association for Media and Communication Research (2020-2024). Teoreticky se zaměřuje na teorii diskurzu, jeho výzkum je situován do vztahu mezi komunikací, politikou a kulturou, zejména v sociálních oblastech, jako jsou válka a konflikt, ideologie, participace a demokracie. Jeho posledními monografiemi jsou The Discursive-Material Knot (2017) a Iconoclastic Controversies (2021). Jeho poslední výstavou byla fotografická výstava Zrcadlo konfliktu, která se konala v říjnu 2023 v Energy Museum v Istanbulu v Turecku a v říjnu 2024 v Galerii Hollar v Praze v České republice.
Jeffrey Wimmer je profesorem komunikační vědy se zaměřením na mediální realitu na University of Augsburg. V letech 2008-2014 předsedal sekci „Komunikace a demokracie“ European Communication Research and Education Association a v letech 2009-2015 sekci „Sociologie mediální komunikace“ German Association of Communication Science. Ve svém výzkumu a výuce se zaměřuje na sociologii mediální komunikace, veřejnou sféru a participaci, medializaci a mediální změny, digitální hry a virtuální světy. Mezi jeho poslední knižní publikace patří (Mis-)Understanding Political Participation (2018, Routledge) a The Forgotten Subject (2023).