Nová kniha Jana Halady a kolektivu mapuje dopady covidové pandemie na knižní trh v České republice
Nová kniha Jana Halady a kolektivu mapuje dopady covidové pandemie na knižní trh v České republice
Nová kniha Čtenáři, autoři, nakladatelé a knihkupci v době covidové a postcovidové nabízí detailní popis a analýzu situace na knižním trhu během pandemie covid-19 s přesahem až do března 2023, aby tak představila celý systém knižní kultury v České republice.
Publikace se zaměřuje na reakce, a zároveň adaptace klíčových aktérů knižního trhu – od nakladatelů, nakladatelek, knihkupců a knihkupkyň, přes knihovny, čtenáře a čtenářky až po samotné autory a autorky. Na základě výzkumů provedených ve spolupráci s renomovanou sociologickou agenturou a studentstvem Fakulty sociálních věd UK kniha konfrontuje přibližně roční úseky pandemické krize a přináší ucelený obraz o tom, jaké změny a výzvy tato turbulentní doba knižnímu trhu přinesla.
„Od vynálezu písma je kniha stálým průvodcem člověka a hrála i doposud nadále hraje v jeho životě velmi důležitou a de facto nezastupitelnou roli.“ dodává k nové publikaci Jan Halada.
Společně s Janem Haladou se na publikaci podílela i Kateřina Turková, která se zabývá výzkumem sportovní komunikace, sociálních sítí a kvantitativní analýzou, Irena Prázová, která se dlouhodobě věnuje výzkumům čtení a čtenářství dětí a dospělých, a Adéla Fejfarová, absolvetka IKSŽ, která představuje první takto zpracované téma v odborné literatuře.
Kniha je založena na reprezentativním vzorku respondentů a respondentek. Publikace je doplněna o grafickou část, která přehledně ilustruje výsledky výzkumů, a přináší také domácí výzkumy renomovaných odborníků na tuto oblast.
„Kniha je fenomén, který zůstává autentickým svědectvím osobního i kulturního života. Je nejvýraznějším z duchovních, ale i hmotných dokumentů minulosti, stále slouží jako uchování obecných znalostí a zkušeností, je nejen pamětí lidstva, ale také naší potěchou, radostí i nadějí našich životů,“ takové je její krédo.
„Je povzbuzující, že jsme všichni, kdo představujeme a tvoříme knižní kulturu, takovéto ohrožení přežili a překonali. Alberto Manguel napsal ve svých Dějinách čtení, že‚ my všichni čteme sami sebe i svět kolem nás, abychom nahlédli, kdo jsme a kde se nacházíme. Čteme, abychom rozuměli nebo abychom začali rozumět. Nemůžeme jinak, musíme číst. Čtení, skoro tak jako dýchání, je naší základní funkcí‘. Věřme jen, že i přes všechny nepřízně, které jsme zažili a doposud překonali či které nás i knihu v budoucnu čekají, tomu tak bude i nadále,“ pokračuje epilog.
A tak v tomto případě kniha nejen hodnotí minulost, ale zároveň s nadějí hledí do budoucnosti.
________
Jan Halada vystudoval filozofii a historii na FF UK. Působil jako redaktor a později šéfredaktor v několika nakladatelstvích, od roku 1990 působí na Katedře žurnalistiky IKSŽ FSV UK. Je autorem či spoluautorem více než čtyřiceti knih, členem několika literárních organizací a porot apod.