Umělá inteligence, dezinformace i digitální vyloučení. Sympozium si posvítí na digitální výzvy
Umělá inteligence, dezinformace i digitální vyloučení. Sympozium si posvítí na digitální výzvy
Na Akademii věd v Praze se v pátek 1. prosince uskuteční sympozium Digitální doba s lidskou tváří. V rámci završení stejnojmenného projektu zde bude představeny i čerstvé výsledky z výzkumu mezi českou veřejností.
Sympozium je určeno hlavně pro současné i budoucí pracovníky a pracovnice z českých médií, zavítat na něj ale může kdokoliv z řad široké veřejnosti.
Detailní program a registrace zde
Dopolední program je rozčleněn do tří bloků. Prvního panelu s názvem Umělá inteligence v tuzemských redakcích a kodexech se zúčastní šéfredaktorka ČTK Radka Marková či odbornice na umělou inteligenci Alžběta Solarczyk Krausová. Společně budou pátrat po tom, do jaké míry by do budoucna mohli a měli využívat zaměstnanci českých médií nástroje umělé inteligence.
Druhý panel s názvem Dezinformace jako sociální problém otevře svým příspěvkem socioložka Marie Heřmanová. Ta dlouhodobě upozorňuje na to, jak dezinformace souvisí se sociálními nerovnostmi a celkovým poklesem důvěry ve stát a jeho instituce. Do diskuze se následně zapojí i Adam Růžička z Institutu H21 a Petr Gongala z Demagog.cz.
Závěrečný panel Digitální doba: IN nebo OUT? se bude věnovat fenoménu digitálního vyloučení, který je ve světě široce diskutován zejména po nedávné pandemii. Klíčová data z nejnovější české studie k digitálnímu vyloučení představí Barbora Hořavová z Nadace OSF. Jak se data projevují v praxi a jak se konkrétně projevuje “vypadávání z digitální společnosti” přiblíží zástupci společnosti Deaf Friendly, která se věnuje přístupnosti pro uživatele českého znakového jazyka, Kateřina Pešková a Petr Vysuček a advokát Jan Vobořil z organizace IuRe.
Tři panely doplní úvodní tisková konference a odborná přednáška Tom Fredrika Blenninga z norské organizace Elektronisk Forpost Norge.
Projekt Digitální doba s lidskou tváří, v rámci kterého je sympozium organizováno, realizuje od loňského ledna digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium (IuRe), Středisko žurnalistiky a umělé inteligence na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, organizace Prague Centre for Media Skills, Ústav státu a práva Akademie věd ČR a norská organizace Elektronisk Forpost Norge. Během projektu se již uskutečnil kurz o lidských právech a digitálních technologiích na pražské katedře žurnalistiky. Jedním z výstupů byl i rozsáhlý výzkum mezi více než šesti sty novinářky a novinářkami v Česku.
V rámci sympozia budou představeny výsledky dalšího projektového průzkumu, který se uskuteční v listopadu mezi českou veřejností. Jedním z hlavních cílů je zmapovat, jak se do přijímání zpravodajského obsahu propisují nedávné změny zobrazování, které uskutečnil Google či Twitter. Lidé budou ale odpovídat i na otázky, jak sami vnímají personalizované zobrazování článků na základě dat.
Sympozium začne v 9:00 a skončí ve 13:00. Přihlašovat se na sympozium mohou lidé na webu ddlt.iure.org/sympozium. Přihlašování je otevřené i pro ty, kdo se z různých důvodů nemohou dostavit fyzicky a chtějí sledovat on-line přenos.