Vlčí hovory: An arts-based research project

Vlčí hovory: An arts-based research project

Vlčí hovory: An arts-based research project

Prozkoumejte od 3. září do 3. října 2021 umělecko-výzkumný projekt prof. Nica Carpentiera Vlčí hovory, který je součástí programu letošního Fotograf Festivalu.

Vlci nemohou mluvit, že ne? Nebo ano? Nelidská zvířata samozřejmě mohou používat jazyk. Disponují rozsáhlým repertoárem verbální a neverbální komunikace. Mohou mluvit, i když jim lidská zvířata jen stěží porozumí. Nelidská zvířata ale nemohou vytvářet diskurz, pokud za něj považujeme systematicky artikulované znalostní rámce. Tato neschopnost formulovat diskurzy vytváří strukturální mocenskou nerovnováhu, která staví nelidská zvířata do nevýhodné pozice. Tuto nerovnováhu pak dále zhoršuje využívání pokročilých technologií lidskými zvířaty.

Umělecko-výzkumný projekt Nica Carpentiera se zabývá dynamikou moci a materiálními vztahy mezi lidskými a nelidskými zvířaty. Projekt také slouží jako pozvánka k Vlčí procházce a návštěvě dvanácti kolážových vlko-kočičích fotografií, umístěných na dvanácti různých místech v Praze. Na každém místě si můžete poslechnout jeden Vlčí hovor, zvukový úryvek (spojený s fotografií skrze QR kód), kterým k Vám promluví vlk. Vlci budou výjimečně – z jejich strany jde o zvláštní projev laskavosti vůči vám – mluvit Vaším jazykem.

Vlčí hovory analyzují a zpochybňují mocenské nerovnosti, v nichž se nelidská zvířata nalézají, a které symbolizuje kočičí filtr, který je ironicky antropomorfizuje a zdůrazňuje tak jejich tragickou situaci. Avšak Vlčí hovory inspirované postkoloniální teorií, vlky rovněž podporují v jejich odporu a odmítání lidské dominance. Přestože je tato taktika nutně nedokonalá, posilují tyto vizuální a zvukové reprezentace vlčí pozice prostřednictvím obrácení rolí a zdůrazněním jejich schopnosti vzdorovat nejen prostřednictvím materiálního chování, ale také pomocí kontroly těchto vizuálních a zvukových reprezentací.

Vlčí hovory