Chcete během studia vycestovat? Shrnuli jsme, jak začít a kdy je třeba podat přihlášky

Pokud chcete část studia strávit v zahraničí, je nejvyšší čas začít řešit podrobnosti - termíny pro podávání přihlášek se blíží. Článek průběžně aktualizujeme.

1. Kde začít? Pomůžou speciální epizody podcastu Celetná on Air

Chcete vyrazit na Erasmus, ale nevíte, kde začít? IKSŽ koordinátor Erasmu Jan Miessler probírá v této epizodě vše, co potřebujete vědět, abyste v klidu a bez problému mohli studovat na své vysněné zahraniční univerzitě. Dozvíte se všechny důležité termíny, rady a tipy.

Ve druhém díle Erasmus speciálu sdílí zkušenosti se studjiním pobytem ve Španělsku studentka třetího ročníku Mediálních studií. Dozvíte se možnosti výjezdů z FSV nebo co, jak a kdy nejlépe zařídit.

2. Kdy podat přihlášky? Kalendář mobilit vám usnadní orientaci v termínech

V zahraničí nemusíte studovat jen skrze program Erasmus+. V tomto kalendáři můžete sledovat přehled všech termínů na podání přihlášek k různým druhům mobilit. Kalendář obsahuje studijní výjezdy jako Erasmus+, mezinárodní dohody, letní školy či stipendia partnerských organizací.

3. Kde najít aktuální a ucelené informace o všech zahraničních možnostech?

Nejdůležitějším a nejaktuálnějším zdrojem jsou stránky Mobility na FSV UK, které spravuje Oddělení zahraničních styků. Součástí webových stránek jsou mimo jiné:

• kam aktuálně
  • ERASMUS+ (program EU umožňující výměny studentů a zaměstnanců vysokých škol)
  • 4EU+ (studenti z univerzit zapojených do aliance 4EU+ si mohou vybírat z nabídky sdílených online kurzů)
  • jiné programy (studovat v zahraničí se nemusí jen v rámci Erasmus+, vyjet můžete i mimo Evropu)
  • letní školy
  • financování (studium v zahraničí není většinou moc levná záležitost, nicméně v rámci drtivé většiny programů jsou nabízena mnohá stipendia)

4. Máte další otázky? Zeptejte se 9. února osobně na Erasmus+ Meetingu

Oddělení zahraničních styků právě vyhlásilo výběrové řízení na studijní pobyty Erasmus+ pro akademický rok 2023/2024. Informační setkání pro studenty proběhne ve čtvrtek 9. února od 14:00 v Opletalově ulici 26, Praha 1 (budova IES) v aule 109.

Všechny důležité informace naleznete ve vyhlášce

Erasmus+ studijní pobyty lze realizovat v následujících členských a nečlenských státech EU: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Island, Kypr, Litva, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Turecko.

Výběrového řízení se mohou účastnit všichni studenti bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů (tj. i studenti kombinovaného studia a z nečlenských států EU).

Je možné realizovat pobyty v délce nejméně 90 dnů na jedné z partnerských univerzit. Maximální délka pobytu v rámci studijního cyklu je 12 měsíců. Každý student si může v rámci výběrového řízení podat až 3 přihlášky.

Bilaterální dohody jednotlivých institutů FSV UK a Oddělení zahraničních styků (OZS) budou od 15. do 28. 2. 2023 zveřejněny v online aplikaci Evropské kanceláře RUK.

Erasmus + meeting