Nominace na cenu Nejlepší dokumentární kniha 2023

Stejně jako loni, i letos byly nominovány dvě knihy z IKSŽ na Cenu za nejlepší dokumentární knihu, která se uděluje v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava.

Nominovaná kniha mediálního teoretika Miloše Hrocha (KMS) Vystřihni – nalep s podtitulem „Jak post-digitální tisk a ziny vzkřísily papírová média“ zkoumá fungování malonákladových publikací a neoficiálních časopisů v post-digitální době, kdy se přesyceni virtualitou vracíme k analogovým médiím.

Publikace je původní českou studií, která vychází z konceptů představených v rámci edice #POPs. Na základě téměř dvou desítek rozhovorů a etnografického výzkumu uvádí do pražské zinové scény, kde vedle sebe fungují blackmetalový fanoušek, ilustrátorka z UMPRUM, anarcho-feministiky i studentky uměleckých škol. V několika reportážích bere čtenáře na zinové festivaly, do tiskařských dílen, galerií i bytů, kde takové ziny vznikají.

Nominována byla také praktická bakalářská práce Aleny Harciníkové (absolventky žurnalistiky), kterou autorka vydala pod názvem Máma jako fotoknihu složenou ze snapshotových snímků a výpisků z diáře své matky.

Blahopřejeme a držíme palce!

Více o všech nominovaných knihách na Cenu za nejlepší dokumentární knihu 2023 se dozvíte zde.