Player vs. Monster: nová kniha Jaroslava Švelcha s videoherní tematikou

Player vs. Monster: nová kniha Jaroslava Švelcha s videoherní tematikou

Jaroslav Švelch z Katedry mediálních studií IKSŽ vydává 7. února novou knihu Player vs. Monster.

Kniha zkoumá uplynulé půlstoletí příšer ve hrách, od draků z prvních stolních her a pixelových mimozemšťanů ze Space Invaders až po malformované mutanty z The Last of Us a bizarní bestie z Bloodborne, a odhaluje jejich společné rysy.

Na příkladech od mimozemšťanů po zombie zkoumá Jaroslav Švelch umění designu příšer a sleduje jeho vlivy z mytologie, výtvarného umění, populární kultury a stolních RPG her. Zároveň ukazuje, že videohry navazují na představu o jasně definovaných, vypočitatelných nepřátelích z dob studené války a zobrazují monstra jako postavy, které jsou nenapravitelně zlé, ale přitom vždy zranitelné vůči porážce. Vysvětluje přitažlivost takto zjednodušených videoherních monster, ale také zkoumá, jak by se toto médium mohlo vyvíjet, aby představovalo nuancovanější zobrazení monstróznosti.

Player vs. Monster vyšla v zahraničním nakladatelství The MIT Press, je k dostání na Amazonu nebo Megaknichách.cz a půjčit si ji brzy může i v naší knihovně.

Pro bliží informace o knize doporučujeme rozhovor s Jaroslavem Švelchem, který publikoval magazín UK Forum při příležitosti vydání knihy.