Pojďte na výstavu Erika Mann. Kabaretistka – válečná reportérka – politická komentátorka

Erika Mann

Náš institut se zapojil do přípravy výstavy v pražském Goethe-Institutu o Erice Mann, německé herečce, kabaretní umělkyni, spisovatelce, novinářce a aktivistce. Ve čtvrtek 15. dubna proběhne od 19 hodin online vernisáž, na kterou jste srdečně zváni!

Erika Mann. Kabaretistka – válečná reportérka – politická komentátorka je první výstavou, která se věnuje výhradně životu a dílu Eriky Mann (1905–1969), nejstarší dcery Thomase Manna a Katii Mann. Pozornost je zaměřena především na angažovanost Eriky Mann ve prospěch svobody a demokracie.

Erika Mann patřila k „taneční generaci“ dvacátých let 20. století, ztělesňovala typ nové ženy, psala náladové fejetony pro noviny, milovala divadelní skandály, procestovala autem celou Evropu a užívala si života jako dcera ze slavné rodiny. Se svým kabaretem Die Pfeffermühle slavila v lednu 1933 v Mnichově velké úspěchy. Sláva tohoto souboru se rozšířila daleko za hranice Mnichova, ale už v březnu 1933 byl soubor donucen k exilu. Kabaretní forma boje proti Hitlerovi pokračovala v mnoha německy mluvících zemích navzdory zákazům vystupování a navzdory sledování ze strany úřadů až do roku 1936 a v letech 1935 a 1936 slavila úspěchy i v tehdejším Československu.

Výstava představuje životopisné dokumenty, dopisy, rukopisy, fotografie, filmové záběry a originální zvukové záznamy ženy, která byla až do konce svého života velkou bojovnicí, ženy, která je zajímavou a reprezentativní postavou dějin 20. století s vysoce aktuálním poselstvím pro současnost.

Přečtěte si více informací o výstavě a podívejte se na řadu zajímavých online zdrojů před tím, než se bude výstava v Goethe-Institutu, která vznikla za podpory Česko-německého fondu budoucnosti, otevřít návštěvníkům.

Vernisáž výstavy na Facebooku.