Vychází český překlad knihy Gaming the Iron Curtain Jaroslava Švelcha

Vychází český překlad knihy Gaming the Iron Curtain Jaroslava Švelcha

Jak obehrát železnou oponu je autorizovaným překladem anglického originálu Gaming the Iron Curtain, který Jaroslav Švelch vydal v roce 2018.

Historie počítačových her v normalizačním Československu byla donedávna považována za pouhou poznámku na okraj velkých dějin tohoto média, které se odehrávaly v USA a v Japonsku. Kniha Jak obehrát železnou oponu však ukazuje, že u nás za normalizace vznikla mimořádně aktivní a v mnohém jedinečná herní scéna. Místní amatéři napsali během osmdesátých let přes tři sta titulů a zřejmě jako první na světě hry používali k politickému aktivismu.

Tato monografie je postavena na více než čtyřiceti rozhovorech a na studiu archivního materiálu, a to včetně dochovaných her. Na příbězích místních amatérských programátorů mapuje počátky hraní a tvorby her pro osmibitové mikropočítače na československém území. Ukazuje při tom, že počítačoví amatéři byli prototypickým příkladem aktivního publika a svébytnou fanouškovskou komunitou.

Svazek je autorizovaným překladem anglického originálu Gaming the Iron Curtain (MIT Press 2018), doplněným o řadu nových poznatků.

gameproductionstudies.fsv.cuni.cz