Jaroslav a Jan Švelchovi mapují herní průmysl na regionální úrovni napříč Evropou

Jaroslav a Jan Švelchovi mapují herní průmysl na regionální úrovni napříč Evropou

Jaroslav a Jan Švelchovi působí na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Ve svém výzkumu se zabývají vývojem herního průmyslu. Jako bratři spolu často spolupracují a konzultují svou akademickou práci. Oba se nyní podílejí na projektu GAME-ER, který je součástí grantového programu Evropské unie Horizont Evropa.

Cílem projektu GAME-ER je prozkoumat průmysl počítačových her na lokální a regionální úrovni a navrhnout doporučení, jak herní produkci rozvíjet i v nových lokalitách díky poznatkům z analyzovaných klastrů, které se nacházejí napříč Evropou. Jedná se o města Bordeaux, Brno, Dundee, Fundao, Lyon a Turin.

Jako sourozenci spolu pravidelně svou akademickou práci konzultují. Společně také koordinují podávání grantových přihlášek a debatují nad pojetím výuky.

„Většinou píšeme každý sólo nebo s jinými spoluautory, ale několik článků a grantových přihlášek jsme napsali i dohromady. V tu chvíli je určitě výhoda, že víme, co můžeme jeden od druhého čekat, a dokážeme se rychle domluvit. Také se nemusíme obávat, že jeden druhého urazíme kritikou,“ podotýká doc. Jaroslav Švelch. „Nevýhodou je, že si nás občas kolegové z oboru pletou kvůli podobnému jménu a stejným iniciálům, ale to stává spíš mně, protože jsem mladší. Občas je také těžší oddělit profesní a osobní život a nemluvit o práci při rodinných setkáních,“ dodává dr. Jan Švelch.

Celý rozhovor s výzkumníky si můžete přečíst na webové stránce o vědě na FSV UK.