Roste vliv názorů lidí na internetu a s ním i profesionalizace výzkumu

Skupina výzkumníků a výzkumnic projektu OPINION

Roste vliv názorů lidí na internetu a s ním i profesionalizace výzkumu

Na konci června se v Hollaru konalo setkání mezinárodního projektu OPINION - What are Opinions? Integrating Theory and Methods for Automatically Analyzing Opinionated Communication

Projekt OPINION je realizován v rámci Evropské spolupráce ve vědě a technice (COST) a sdružuje výzkumníky a výzkumnice zabývající se studiem názorových textů napříč Evropou i mimo ni, a klade si za cíl poskytnout tolik potřebné koncepční základy, metodologickou integraci a školení, které významně posunou analýzu digitálních textů pomocí výpočetních metod. 

Za IKSŽ jsou členkami projektu OPINION Lenka Vochocová (Management Committee) a Jana Rosenfeldová, které se analýzou názorových textů na našem institutu zabývají dlouhodobě hned v několika projektech. 

Jak ukazuje jejich výzkum v rámci Expertní skupiny pro Ukrajinu, rychlé střídání krizí totiž zvýšilo význam studia politické komunikace na online diskusních platformách. Významný podíl politické diskuse se odehrává v tzv. třetích prostředích, primárně na apolitických, zájmových fórech. Ta mohou být zdrojem informací o politických náladách ve společnosti, zejména o postojích skupin, které se z řady důvodů nemusí účastnit mainstreamových politických diskusí v online prostoru (např. žen, které v politických online prostorech participují překvapivě málo). 

Obě výzkumnice jsou také členkami SYRI - Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik. Jedním z cílů SYRI je poskytovat data tak, aby se podle nich mohli politici správně rozhodovat.

Nejnovějším výstupem Lenky Vochocové a Jany Rosenfeldové (ve spolupráci s Annou Vancsó a Annamárií Neag) je článek o vylučování mladistvých politických aktérů klimatického hnutí Fridays for Future z online veřejné sféry. Pomocí analýzy uživatelských komentářů v diskusních sekcích mainstreamových médií v ČR a Maďarsku tak přispívají k lepšímu pochopení vyloučení mládeže z veřejné sféry. 

Strategie vyloučení mladých aktivistů z online veřejného prostoru

 

V loňském roce se Lenka Vochocová a Jana Rosenfeldová díky GAČR zaměřily také na to, jak se nedávné politické trendy v Evropě odrážejí v online politickém vyjadřování euroskeptických občanů České republiky. Jejich výzkum ukazuje, že euroskepse se může ve veřejných online diskusích projevovat mimo jiné i označováním EU ve veřejných online diskusích za zrádce Evropanů v době krize.

Aktuálně Lenka Vochocová s Janou Rosenfeldovou a PhD studentkou Lýdií Kárníkovou pracují na analýzách postojů k mladistvým aktérům v online prostoru v obecnějším a dlouhodobějším měřítku. Výzkum probíhá v rámci projektu GAČR Markéty Supa Role online médií v konstruování, vyjednávání a praktikování aktivního občanství dětí. Pro institut SYRI v tuto chvíli výzkumnice Vochocová a Rosenfeldová z IKSŽ FSV UK spolu s kolegyní Martinou Novotnou z MUNI připravují poměrně rozsáhlou analýzu uživatelského diskurzu (online komentářů na Facebookových stránkách České Televize a TV Nova) ke dvěma krizím poslední doby: covid-19 a válce na Ukrajině. Porovnávají vždy počátek krize a její pozdější vývoj a sledují, jak v uživatelském diskurzu postupně převažují “metanarativy” - určité ustálené myšlenkové rámce, týkající se zejména ekonomické nejistoty a osobní svobody.