Zástupci UK, CEDMO a Microsoftu řešili kyberbezpečnost i dezinformace

CEDMO

Zástupci UK, CEDMO a Microsoftu řešili kyberbezpečnost i dezinformace

Témata z oblasti technologií, digitalizace, kyberbezpečnosti nebo boje proti dezinformacím probírali zástupci vedení UK, výzkumného střediska CEDMO a firmy Microsoft v úterý 19. dubna na setkání ve Vlasteneckém sále.

Jednání v historickém Vlasteneckém sále bylo prvním setkáním na takto vysoké úrovni mezi zástupci společnosti Microsoft, UK a CEDMO. Za univerzitu se kromě rektorky Mileny Králíčkové schůzky účastnili prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost Ladislav Krištoufek a prorektor pro informační technologie Tomáš Skopal. Microsoft reprezentoval viceprezident firmy Casper Klynge a jeho kolegové Nikolaj Juncher Waedegaard a Katerina Anna Magnna. Výzkumné středisko CEDMO a IKSŽ FSV UK zastupovali Václav Moravec, hlavní koordinátor CEDMO, Jakub Končelík, ředitel ISKŽ FSV UK, Adriana Dergam, projektová manažerka CEDMO a Alžběta Krausová, specialistka na AI a právo.

CEDMO

Pracovnímu setkání předcházela krátká prohlídka historických prostor univerzity, insignií včetně žezel a medailí, a zazněla i ukázka varhanní hudby, která zahraniční hosty velmi zaujala. „Snažíme se udržovat tradice, a zároveň být dynamickou a moderní institucí,“ poznamenala rektorka Milena Králíčková.

„Microsoft nabízí podporu pro výzkum a implementaci dobré praxe v oblastech kyberbezpečnosti, protivlivové prevence, fake news a obecně také podporu pěstování demokratických hodnot v mediálním prostoru,“ uvedl k cílům setkání prorektor pro informační technologie Tomáš Skopal. „Za UK realizujeme implementaci opatření v rámci kyberbezpečnostní legislativy, také jsme připraveni prosazovat výše zmíněné priority do výuky a výzkumu. Jinak s firmou Microsoft spolupracujeme na více úrovních, zejména nasazování jejich systémů v naší digitální infrastruktuře,“ dodal.

Projekt CEDMO i průběh jednání na půdě Univerzity Karlovy podrobněji představuje v rozhovoru Adriana Dergam, projektová manažerka CEDMO.