Projekty disertační práce 2025

Projekty disertační práce 2025

Projekt disertační práce představuje výzkumnou oblast, jíž se uchazeč chce v případě svého přijetí do doktorského studia zabývat. Na základě projektu určuje oborová rada školitele přijatých uchazečů. V případě přijetí také projekt slouží jako základ pro vypracování individuálního studijního plánu doktoranda.

Uchazeči se mohou hlásit i se svými vlastními projekty, které jsou odlišné od poptávaných témat. Je však zapotřebí je prodiskutovat s potenciálním školitelem/školitelkou. Uchazeči by se měli také ujistit, že v případě úspěchu u přijímacích zkoušek budou školitelem/školitelkou vedeni. Uchazeč by měl mít na mysli, že se téma musí shodovat s výzkumným zaměřením institutu.

  • V motivačním dopise prosím uveďte zájem o konkrétní doktorský projekt a jeho podrobnější rozpracování.
  • V případě doplňujících dotazů se prosím obraťte na Centrum doktorských studií cds.iksz@fsv.cuni.cz.
  • Dotazy týkající se konkrétních doktorských projektů směřujte přímo na příslušného školitele.
  • Kompletní informace včetně odkazu na online přihlášku naleznete zde a zde.
  • Šablona pro projekt disertační práce ke stažení.

PROJEKTY DOKTORSKÉHO STUDIA PRO ROK 2025

Institut komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze hledá kandidáty a kandidátky pro následující projekty doktorského studia v rámci českojazyčného doktorského programu Mediální studia (každý projekt bude podpořen stipendiem):

  1. Mediální gramotnost a mediální výchova v epoše síťových médií

Rozvoj síťových médií a jejich prorůstání do každodenního provozu jednotlivců i společnosti,  akcelerace nástupu tzv. umělé inteligence a proměny přístupu k pojetí všeobecnému  vzdělávání se promítají i do změn v pojetí dovedností a znalostí, resp. kompetencích, které  vymezují oblast mediální gramotnosti a promítají se do obsahu a pojetí mediální výchovy.  Sledování a výklad těchto změn představuje fakticky vícerozměrné modelování současného  přístupu k všeobecnému vzdělání vůbec. Navržené téma může pokrývat (a) analýzu proměn  postavení mediální výchovy v kurikulu základního a (různých podob) vyššího  (středoškolského, učňovského) školství, (b) analýzu pojetí mediální problematiky v různých  vzdělávacích oblastech (zejména v českém jazyce, výchově k občanství a dějepisu), (c)  způsoby didaktického zpracování mediální problematiky.

Navrhovaný školitel: prof. PhDr. Jan Jirák, Ph.D., jan.jirak@fsv.cuni.cz

  1. Proměny českého myšlení o médiích

Mediální problematika je předmětem odborné, pedagogické, publicistické i umělecké reflexe  – do ní se promítá dobové představy o (žádoucí, reálné i obávané) roli médií v životě  společnosti i jednotlivce. Dobová literární (filmová, později televizní), publicistická i  sociálněvědní či humanitní reflexe médií je proto významným zdrojem poznání dobového  myšlení o médií. Navržené téma směřuje k poznání proměn „českého myšlení o médiích“ (jak se jeví v dobové umělecké, publicistické a odborné produkci). Předmětem disertačního  projektu může být například vybrané období a jeho literární, filmová či novinářská reflexe  mediální problematiky, a to v užším slova smyslu (např. reflexe postavení a role novináře) i  v širším pojetí (např. pojetí mediality ve sci-fi literatuře či původním komiksu)

Navrhovaný školitel: prof. PhDr. Jan Jirák, Ph.D., jan.jirak@fsv.cuni.cz

  1. Analýza dopadů strategické komunikace na veřejné zdraví v České republice: Smíšený metodologický přístup

Tato pozice pro doktorské studium si klade za cíl zkoumat efektivitu a regulatorní dopady strategické komunikace při ovlivňování chování veřejnosti v oblasti zdraví v České republice. S využitím kvantitativních i kvalitativních metod bude výzkum analyzovat současné komunikační strategie používané v kampaních na podporu veřejného zdraví. Projekt zahrnuje rozsáhlý průzkum za účelem kvantifikace povědomí veřejnosti a změn chování v reakci na tyto kampaně. Tématicky se jedná zejména o oblasti výživy (se zaměřením na zdravou výživu a prevenci obezity), preventivní medicíny a prevence zdraví, zdravého životního stylu, regulace tabáku, alkoholu a dalších závislostních látek (především nikotinu apod.). Kvalitativní část výzkumu bude zahrnovat například výzkum digitální komunikace (netnografie), hloubkové rozhovory a fokusní skupiny, které prozkoumají individuální vnímání a postoje k těmto komunikacím. Zvláštní pozornost bude věnována roli digitálních médií při šíření informací o zdraví. Tento projekt, který vyžaduje předchozí konzultaci se školitelkou doktorského studia doc. Hejlovou, si klade za cíl poskytnout nové poznatky o tom, jak lze strategickou komunikaci optimalizovat pro podporu veřejného zdraví v českém kontextu. Pro tuto práci je nezbytná pokročilá znalost českého i anglického jazyka, neboť výzkum bude zahrnovat studium materiálů v češtině.

Navrhovaná školitelka: doc. PhDr. Denisa Hejlová, Ph.D., denisa.hejlova@fsv.cuni.cz

  1. Marketingová komunikace a kontrola tabáku

Katedra marketingové komunikace a public relations vítá české i zahraniční vědce, kteří se zaměřují na primární výzkum v oblasti kontroly tabáku z hlediska marketingu a strategické komunikace (např. výzkum nových strategií a taktik využívaných tabákovými společnostmi, cílení na zákazníky, online a sociální média, stealth marketing, lobbying, public affairs, influencer marketing atd.). Naším cílem je analyzovat a prezentovat marketingové a komunikační strategie a taktiky tabákového průmyslu, které brání spotřebitelům v ukončení užívání tabáku či nikotinu a podkopávají veřejné zdraví. Zaměřujeme se zejména na kampaně nebo nástroje zaměřené na dospívající a mládež, včetně nových forem tabákových či nikotinových výrobků (HTP, sáčky, e-cigarety atd.). Předpokládá se úzká interdisciplinární spolupráce s dalšími centry, např. Klinikou adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Tento projekt, který vyžaduje předchozí konzultaci se školitelkou doktorského studia doc. Hejlovou, si klade za cíl poskytnout nové poznatky o tom, jak lze strategickou komunikaci optimalizovat pro podporu veřejného zdraví v českém kontextu. Pro tuto práci je nezbytná pokročilá znalost českého i anglického jazyka, neboť výzkum bude zahrnovat studium materiálů v češtině.

Navrhovaná školitelka: doc. PhDr. Denisa Hejlová, Ph.D., denisa.hejlova@fsv.cuni.cz

  1. Novinář Václav Burian a jeho doba

Předčasně završená životní dráha olomouckého novináře, překladatele a básníka Václava Buriana (1959–2014) a jeho dílo vybízejí ke zmapování a analýze. Počátkem osmdesátých let spoluzakládal samizdatový literární časopis Ječmínek vycházející následně až do roku 1987. Ten do značné míry vzešel z étosu olomoucké samizdatové edice Texty přátel založené již roku 1971. V devadesátých letech působil Burian v Hanáckých novinách a pomáchal transformovat časopis Scriptum (1991–2000) a roku 2003 s kolegou Tomášem Tichákem převzal vedení původně exilového časopisu Listy a definitivně tak překročil regionální úroveň svého působení. Disertační práce by měla podrobit zkoumání tři desetiletí intenzivní novinářské činnosti jedné osobnosti (samizdat, devadesátá léta, první dekáda 21. století) a zahrnout ji do širšího dobového kontextu s jeho proměnami.

Navrhovaný školitel: doc. Mgr. Radek Malý, Ph.D., radek.maly@fsv.cuni.cz

  1. Sto let mediální reflexe Franze Kafky a jeho díla

V roce 2024 uplyne sto let od úmrtí Franze Kafky, jednoho z nejvlivnějších spisovatelů dvacátého století. Toto výročí vybízí k prozkoumání toho, jak byla osobnost tohoto spisovatele česko-německo- židovského původu včetně jeho znepokojivého díla přijímána v českých médiích. Disertační práce by se měla zaměřit na sledování proměn českého mediálního obrazu Franze Kafky a jeho díla a jejich vyhodnocení – nabízí se dnes, po obdobích fašistické a komunistické diktatury, u spisovatele, jehož vstup do literatury i jeho posmrtné vnímání zásadním způsobem ovlivnil jiný spisovatel (Max Brod), možnost pokud možno objektivního pohledu? Nebo je mediální obraz Franze Kafky stále deformován mimokulturními faktory?

Navrhovaný školitel: doc. Mgr. Radek Malý, Ph.D., radek.maly@fsv.cuni.cz

  1. Poezie v českém veřejném prostoru v postcovidové situaci

Projekt se zaměřuje na průzkum v posledních letech diskutované situace v oblasti živého umění demonstrovaný na situaci poezie ve veřejném prostoru. Cílem je výzkum a analýza  autorských čtení, literárních pořadů a uměleckých scén. Současná česká poezie demonstrovaná ve veřejném prostoru na rozdíl od poměrů na nepružném knižním trhu slouží nejen jako médium pro pohotovou reflexi společenských témat, ale také jako podnět pro další debatu a vyjádření emocí. Podstatným aspektem kultury živé poezie je také utváření komunit a skupin kolem jednotlivých scén. Společné čtení textů nahlas, sdílení prožitku z vyprávění a performance patří k poezii odedávna. I dnes, v období, kdy se ocitla zdánlivě na okraji, utváří poezie sféru kultury, kterou nelze vyčíst ze statistik o knižním trhu.

Navrhovaný školitel: doc. Mgr. Radek Malý, Ph.D., radek.maly@fsv.cuni.cz

  1. Bulvární média a jejich společenský význam se zaměřením na českou mediální scénu

Bulvární média hrají v současné době výraznou roli při participaci tzv. skutečnosti. Podle ABC ČR (Audit Bureau of Circulations: Kancelář ověřování nákladu tisku) sice jejich náklad klesá, ale stejně patří k nejčtenějším printům současnosti. Předkládaná práce by měla zkoumat jak aspekt psychologický, tak sociologický; výzkum by se tedy měl zaměřit nejen na stránku žurnalistickou (žánrová podoba, grafická podoba, používaný jazyk), ale také na tyto výše zmíněné stránky. Text by se měl opírat o současný stav výzkumu v této oblasti. Jádro práce by bylo založeno na percepci vybraných médií zvoleného zkoumaného období, jejich analýze a potvrzení či vyvrácení stanovených hypotéz.

Navrhovaná školitelka: doc. PhDr. Barbora Osvaldová, barbora.osvaldova@fsv.cuni.cz

  1. Česká média a feminismus se zaměřením na českou mediální krajinu

Doktorská práce by měla navazovat na moji docentskou práci, která vznikla na FSV v r. 2003. Měla by pokračovat tam, kde moje výzkumy končily. Vznik a vývoj feministického hnutí je tedy možné pojednat jen stručně a více se zaměřit na dobový kontext a pojetí feminismus v novém období – 2000 – 2024. Práce by měla obsahovat analýzu současného stavu, mezi hypotézy by patřila např. ta, zda pod vlivem genderových studií (Praha, Brno) došlo k posunu na vedoucích postech v médiích. Jádro práce by bylo založeno na percepci vybraných médií zkoumaného období včetně relevantních podkastů, jejich analýze a potvrzení či vyvrácení stanovených hypotéz.

Navrhovaná školitelka: doc. PhDr. Barbora Osvaldová, barbora.osvaldova@fsv.cuni.cz

  1. Změny v etických standardech pod vlivem online platforem

Etická pravidla se od doby vzniku Etického kodexu Syndikátu novinářů jak pod vlivem proměny některých obsahů, tak pod vývojem médií obecně posunula. Doktorská práce by měla postihnou tento vývoj a poukázat na změny, které je na jedné straně nutné akceptovat, ale na druhé straně by měla poukázat také na možné nedostatky a zápory současného stavu. Vzhledem k tomu, že poslední úpravy kodexu proběhly v roce 2000 a reagovaly především na situaci v printech, předložená práce by měla postihnout jak posun po čtvrt století, tak diskusi nad současným vývojem.

Navrhovaná školitelka: doc. PhDr. Barbora Osvaldová, barbora.osvaldova@fsv.cuni.cz