CEDMO: Efektivnější ověřování faktů a propojení vědců, novinářů a expertů

CEDMO: Efektivnější ověřování faktů a propojení vědců, novinářů a expertů

Central European Digital Media Observatory (Středoevropská observatoř digitálních médií – CEDMO), unikátní mezinárodní multidisciplinární centrum s koordinačním týmem na FSV UK, spustil 10. února nový web. Jeho prostřednictvím chce CEDMO sdružující 4 vysokoškolské instituce, 1 výzkumné pracoviště, 1 technologickou společnost a 5 organizací zabývajících se ověřováním faktů vytvořit evropskou komunitu bojující proti dezinformacím, analyzovat informační poruchy a zvyšovat povědomí a odolnost vůči těmto fenoménům.

Internetový portál CEDMO, za kterým stojí mezinárodní konsorcium s partnery z 5 zemí, je jedinečnou iniciativou sdružující profesionální fact-checkery, výzkumníky, a odborníky na umělou inteligenci a experty na mediální a digitální vzdělávání se společným cílem: nabídnout společnosti a veřejným institucím v České republice, na Slovensku a v Polsku potřebné nástroje a postupy k ověřování informací a ke snižování informačních poruch, mezi které patří i nepravdivé a záměrně zkreslující zprávy a kampaně.

„Kromě publikací novinek, akademických výzkumů CEDMO nebo studií má nová webová stránka posloužit hlavně k propojování komunity odborníků na ověřování informací za účelem včasného zachycení falešných zpráv a jejich šíření ve středoevropském prostoru,“ vysvětluje hlavní koordinátor projektu Václav Moravec a dodává: „Na webu nabízíme také praktické nástroje pro veřejnost, média nebo pedagogy, kterým chceme usnadnit vyhledávání důvěryhodných informací v digitálním prostoru.“

Podívejte se na záznam konference představující projekt a nový web.

Další informace o projektu najdete v tiskové zprávě.