Vědkyně Anežka Kuzmičová je novou členkou Katedry mediálních studií IKSŽ

Vědkyně Anežka Kuzmičová je novou členkou Katedry mediálních studií IKSŽ

Anežka Kuzmičová zkoumá čtení a čtenářství v kontextu dětské zkušenosti. Na Katedru mediálních studií IKSŽ FSV UK nastupuje po čtyřech letech působení na FF UK v Ústavu českého jazyka a teorie komunikace, kde vedla mezifakultní výzkumnou skupinu financovanou programy Primus a GA ČR a vyučovala v projektově zaměřených kurzech. 

Předtím dvanáct let působila na Stockholmské univerzitě, kde získala doktorát a odkud vyjížděla například na delší stáže v Dánsku, Kanadě nebo Velké Británii. Původním oborem Anežky Kuzmičové je literatura, ale už od doktorských studií pracuje napříč vědními oblastmi a s mezinárodními kolegy z mnoha disciplín, od kognitivních věd přes pedagogiku po sociální vědy.

Formativní zkušeností pro ni byla koordinace výzkumu v celoevropské skupině E-READ (Evolution of Reading in the Age of Digitisation, 2014-2019), financované programem COST. Dalším důležitým milníkem pak bylo zahájení spolupráce s Markétou Supa z Katedry mediálních studií IKSŽ v roce 2020.

V roce 2022 získala Cenu Neuron pro nadějné vědce v oboru společenských věd. V roce 2023 ji Forbes zařadil mezi TOP 23 českých vědkyň

Loni také získala ERC Starting Grant na pětiletý projekt WONDRE (Ways of Imagining in Children’s Lives with Information Texts, 2024-2029), který u nás pomůže rozvinout bádání i výuku se zaměřením na dětskou zkušenost. Jedná se o vůbec první společenskovědní ERC projekt na UK.

 

Anežka Kuzmičová v médiích

UK Forum: Nový ERC projekt ukáže, jak děti při čtení prožívají fakta 

ČRo Dvojka, Blízká setkání: Když řeknete dítěti, co má číst, jako byste mu říkali, s kým má kamarádit, upozorňuje vědkyně Anežka Kuzmičová

Deník Metro: Jde o to dětem porozumět, ne jen popsat chování, říká vědkyně, která se zabývá čtením

DVTV: Dobrý čtenář není ten, který čte rychle. Čtení má v životě dětí jinou roli

Reportér: Pročíst se k extázi

Seznam Zprávy: Zkoumá, jak děti čtou, a říká: Nebojte se Poseroutky

ČRo Plus, Osobnost: Čtení pomáhá trénovat náš morální sval. Jsme pak otevřenější k jinakosti druhých

Lidovky.cz: Každé dítě může číst s radostí. Laureátka ceny pro mladé vědce radí, jak nalákat potomky ke čtení

EDUzín: Diktujeme dětem, co mají číst, a pak se divíme, že nečtou

 

Fotografie: Vladimír Šigut